harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

How and what techniques did Claude Monet use to compose the Haystacks paintings?
Why is it not a good idea to use a stopper when combining two unknown substances in  test?
What did Solomon ask for when god appear in his dream? The Bible story
A recent news story reported that opec is expected to decrease the supply of oil next summer. summer is traditionally a time of increased demand for oil because
During which process is mRNA converted into a sequence of amino acids for protein production?
La camarera te sirvió el plato de pasta con mariscos. isabel nos trajo la sal y la pimienta a la mesa. javier me pidió el aceite y el vinagre anoche. el dueñ
how is earth's atmosphere similar to a warm blanket
Thomas edison first achieved recognition for the invention of which product in 1877?
What are some of the accomplishments of Cyrus the great
which sentence doesn't belong in the paragraph. when the time came to go home, i could not open my locker. In my last period of gym class, I hurt my ankle. Tod