aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

What is the correct placement of the accent mark for this word? conduct (noun; meaning behavior) con' duct con duct'
​coleman (1961) found that in most high schools, boys value ________, whereas girls value _________.
evaluate 5w-w/x when w=6 and x=2
Which pair of lines demonstrates slant rhyme? A. Broken pencil, balls of crumpled paper / Deadline tomorrow, homework failure. B. A love squandered, clock tic
Think about the events related in ''A Club Pilot'' and the expert from Barrio boy. Given these events, which action would the authors of the two memoirs most l
Adam had a 5/7 liter of water he used water to fill a few glasses of water he used the water to fill a few glasses completely the capacity of each glass was 2/7
Which is an equivalent form of the equation 3x – 3y = 15
The author asks Roy if he is “scapegoat” in order to
Simplify 5x - 7x - 8x +4
The House of Representatives has the special power to