28450337 28450337
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Respuesta :

lukasloveskittens
lukasloveskittens lukasloveskittens
  • 03-04-2022

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer Link
mahin30 mahin30
  • 03-04-2022

Answer:

$10.465 ≈ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ≈ $10.47

Please mark as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

Portfolio on what wears down and builds up earths surface
why were the Americans articles of Confederation inneffective
Which of the following scenarios can best be addressed by operations management? -The employees would work better and faster if we had fully-stocked vending mac
What’s 1/3 + 1/2 equal too
PLEASE HELP!! THANKS!! WILL MARK BRAINLIEST!!
How can you make a saturated solution from a supersaturated solution?
With which other countries did Great Britain sign treaties around the same time as the United States
A jetliner flies east 2000 miles from San Francisco to Chicago. It has an average air speed of 600 mph relative to the air. What is the velocity of the jetliner
Brian is a truck driver who delivers products throughout Massachusetts. His friend Chris is a traffic planner for the same state. Which best explains how their
The Social security tax is a: