bfz5qphpq4 bfz5qphpq4
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jade is going out for pizza with her friend.For 60 dollars how many pizzas can she buy if each pizza costs 12 dollars

Respuesta :

mrodrigu1136
mrodrigu1136 mrodrigu1136
  • 05-04-2022

Answer:

jade can by 5 pizzas

Answer Link
fsgimena
fsgimena fsgimena
  • 05-04-2022
if Jade buy pizzas for 60 dollars
60/12=5
he can buy 5 pizzas
p=5
Answer Link

Otras preguntas

Which characteristic allows you to recognize a cell in interphase
(20 points!!!) An implied meaning of a word is a(n)? A) Allusion B) Metaphor C) Denotation D) Connotation
Why is a coordinate plane useful for graphing locations? Why is it useful as a map?
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!! What number needs to be added to both sides of the equation in order to complete the square? x^2 − 18x = 17
The expression 20L + 25G – 10 calculates the number of dollars that the ABC Lawn Company makes from mowing L lawns and raking G gardens. How many dollars does
What happens to a plant that doesn’t get enough water
A certain liquid has a density of 0.70g/m. Find the mass of 6.4L o this liquid
on Saturday nikki and tyler walked to the local farmers market nikki bout 8 apples for $6 dollars and tyler brought 3 fewer apples than nikki how much did tyle
Which skills would be the most beneficial for a computer help desk technician? A. writing skills B. research skills C. problem-solving skills D. math skills
If jimmy cereal can serve 10 severings per box and his milk can serve 8 per gallon what day will they both run out on the same day?