parsonski
parsonski parsonski
  • 02-05-2022
  • Mathematics
contestada

Which one is it?

Btw this is a Math Question.

Which one is itBtw this is a Math Question class=

Respuesta :

llucia6871
llucia6871 llucia6871
  • 02-05-2022

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

9÷6= 1.5

1.5× 1 = 1.5

Answer Link
kolonneselini kolonneselini
  • 02-05-2022
The answer is $1.8
This is because if 5kg equals $9.
So we have to find out what 1kg is equaled to and to get from 5kg to 1kg, we have to divide by 5. We have to divide $9 by 5 as well to get the price. And 9 divided by 5 is $1.8.
This is just how ratio works.
You can also lay it out like this:
5kg : $9
⬇️(➗by 5)
1kg : $1.8

Hope this helps!
Please give Brainliest!
Answer Link

Otras preguntas

why did spain colonice texas and how life was like for panish settelers
At the bookstore checkout, you watch as the register rings up your purchases and coupons. The prices were as follows: $1.85 $8.56 $6.30 $2.73 $5.25 $4.09 $7.95
Every week, Mr. Kirkson uses 316 gallon of water to water every 13 square foot of his garden.How many gallons of water does Mr. Kirkson use per square foot to w
what factors determine whether a person is righteous ?
what is eiimnosss unscrambled
What is the physiological explanation for why we dream?
Which dosage form is formulated to mask an objectionable taste of a medication?
The united states primarily became involved in ww2 due to events in which area
Credit card with30%interest rate for 30 day period
Which of the following is a characteristic of a novel? A. Novels have only a few characters. B. Novels have simple, straightforward themes (and few of them). C.