Samora222 Samora222
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys cheese and apples at the store.
• She pays a total of $58.61.
She pays a total of $3.09 for the cheese.
She buys 8 bags of apples that each cost the same amount.
How much does each bag of apples cost?

Respuesta :

tiey14 tiey14
  • 03-05-2022
Each bag of apples cost 6.94 dollars
Answer Link

Otras preguntas

[tex]express 2.015 in the p/q form, where p and q are integers and q \neq 0 [/tex]
]alicia receives better customer service ratings than bobby but she never outperforms hector. candace typically gets better ratings than bobby but she never out
How many complex roots does the polynomial equation below have? x^7 - 3x^5 + 4x^2 - 1 = 0 (where the ^ represents to the power of) A. 2 B. 4 C. 5 D. 7
is it legal for south african firms to collude with one another to set prices
Camila ?hola, ricardo! ?cómo (1) ? ricardo bien, gracias. oye... ?qué guapa (2) hoy! camila gracias. (3) muy amable. oye, ?qué (4) haciendo? ?(5) ocupado? ricar
What is the measure of angle Xyz
Given oblique △ABC...
what genre plot includes a problem that needs to be solved
The slope of the line containing the points (-2, 3) and (-3, 1) is -2/5 1/2 2
Which postulate would you use to justify that triangle XYZ is similar to triangle XAB?