27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. What is the domain of y = tan x? A. (-0,0) B. (0,7) c. all stan D. all x 91 Need Plato help
What might be the problems of man in the primitive age? Discuss and list the 2. problems.​
Review your answers to Question 4. What happens to the coordinates of a shape when the shape reflects about the line y = x? Explain.
What is added to tacos, burritos, and soups that is high in fiber?
When a primitive type variable is passed as an argument to a method, what is passed into the receiving method's parameter variable
During the Neolithic revolution,humans learned to:
A provision by the House Rules committee that allows debate and the addition of new amendments to a bill is called a(n)
Solve 2 (x – 3) > -3(-3+x)
how can we consider recreational and fun games as a form of fitness​
You paid $6.99 for a shirt that was 70% of what was the original price of the shirt? ​