willownotfound
willownotfound willownotfound
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

the price for bulk pretzels is $3 for 4 pounds. how many pounds of pretzels can you buy for a dollar?

Respuesta :

fluffycorgi81
fluffycorgi81 fluffycorgi81
  • 04-05-2022

Answer: 1.33 pounds

Step-by-step explanation:

Set up a proportion. 3/4 = 1/x. To solve, cross multiply and divide. 1*4 = 4. 4/3 = 1.33.

Answer Link
joemama7492Ru joemama7492Ru
  • 04-05-2022
1.33 pounds hope this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

using the digits 4,5,6,and 7,write the greatest 4 digit number you can without repeating any of the digits.
Cisgender refers to individuals who identify as a gender not assigned to them at birth.
When an atom changes by alpha decay, its atomic number
The incorrect work of a student to solve an equation 2(y + 6) = 4y is shown below: Step 1: 2(y + 6) = 4y Step 2: 2y + 8 = 4y Step 3: 2y = 8 Step 4: y = 4 Which
This scene develops the theme that gender roles are unimportant when A. Orlando readily confesses he is the unfortunate man who carved Rosalind's name on trees
I'll readily solve that problem change into negative​
It was experimentally determined from three trials that an object had a density of 0.96, 0.99, and 0.95 g/mL. What is the average density and standard deviation
20 POINTS FOR THE CORRECT ANSWER The elements and principles of design are all around us and being able to identify and describe them is an essential skill for
Describe the ways courts handle contracts for which a required license is missing.
When drawing a supply curve, we always place on the vertical axis and supplied on the horizontal axis. (Use one word for each blank.)