mchlmkwsk1960 mchlmkwsk1960
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 hotdogs cost $ 18, then what is the cost for each hotdog

Respuesta :

luyandaamen310
luyandaamen310 luyandaamen310
  • 13-05-2022

Answer:

each hot dog costs $3

Step-by-step explanation:

$18÷6 hotdogs=$3 or $3×6 hotdogs=$18

Answer Link

Otras preguntas

Tobgay discusses concrete indications that climate change has an impact on people. What do these include
Meghan wants to buy a pair of jeans for $80. Sales tax is 6.5%. How much is the sales tax?
An evolutionary perspective on attraction suggests that people prefer mates who will Group of answer choices provide a boost to their social reputation and stat
Jamal is offered two jobs. The first job offers a starting salary of $25,000 that increases by $800 each year he is with the company. The second job offers a st
A Corgi is crossed with a Labrador, which has normal long legs. Both Corgi's and Beagles can have short or long ears. Long ears are dominant over short ears. If
which are the two number that multiply is 300 and subtraction is 35​
hello its my birthday!!! could someone help im stuck
The map shows human development levels worldwide Which region is least developed? eastern Europe northern Asia central Africa southern Africa
How did JFK’s presidency affect the relationship between the US and the Soviet Union during his presidency?
The first printer costs $54, and each additional printer costs 5% less than the price of the previous printer, up to 15 printers. What is the total cost of 12 p