kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

at what value of x does the graph of the following function f(x) have a vertical asymptote f(x)=4x/3x-6
What are two common ways for expressing a sales quota? A. Percentage and fraction B. ROI and interest C. Volume and dollar amount D. Bonus and commission
The legs of a right triangle are 10 centimeters and 24 centimeters long. What is the length of the hypotenuse?
The main building blocks of tissues and organs are
the formula for the area of a sector with a central angle in radians is ?
Which plain is completely located in canada?
The U.S. Constitution gives Congress the power to override a president's veto with a two-thirds vote. This power best reflects the principle of
There are 6 and 2 over 3pounds of walnuts in a container, which will be divided equally into containers that hold 1 and 1 over 3pounds. This would fill ____ and
Which polynomial is prime? 3x3 + 3x2 – 2x – 2 3x3 – 2x2 + 3x – 4 4x3 + 2x2 + 6x + 3 4x3 + 4x2 – 3x – 3
One percent of the atmosphere is _____ gases. variable oxygen trace primary