Ashley0611 Ashley0611
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells packages of pencils.which package offers the best unit price

Respuesta :

staramarina
staramarina staramarina
  • 02-02-2017
The details of the packages are not posted, however I can tell you how to find the answer.

First determine how many pencils are in each pack.
Then divide the price of the pack by the number of pencils to find out which pack has the least cost per pencil. To put this in equation form:
[tex] \frac{Cost}{Pencils} [/tex]

Whichever pack has the least cost per pencil is the one that is the best priced. 

Answer Link

Otras preguntas

What is the molecular formula of a compound made of 25.9% N and 74.1% O? a. NO  b. NO₂ c. N₂O  d. N₂O₅ e. N₂O4₄ It would be great if you could add a few words
kilo-  -  1,000deka-  -  10How much larger is a kilo- than a deka-?
What is square root of 126 + square root of 56 in standard form
how come some girls don't get period cramps?
Explain the connection, or relationship between a protagonist and an antagonist.
a couple wants to install a square mirror that has an area of 500 square inches.to the nearest tenth of an inch,what length of wood trim is needed to go aroun
Rectangular classroom seats 72 students. If the seats were rearragned with 3 more seats rows in each row, the classroom would have 2 fewer rows. Find the origin
What is the value of 1-18+25 if you subtract then add? If you add then subtract?Why is order of operations necessary?
How do three planes intersect at one point?
how do I round 3.047 to the nearest hundred and show the math