Seudónimo Seudónimo
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

barbara bought 5 amusement park tickets at a cost of $30. if see bought 7 tickets, how much would it cost

Respuesta :

chelseapeters70 chelseapeters70
  • 02-02-2017
The answer would be $42
30/5 = 6  (30 divided by 5)
$6 per ticket
7x6=42

$42
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
Word:
So you would divided 5 by 30 and you would get 6. So after that you would multiply 6 and 7 then you would get 42 so the answer would be $42.

Number:
5 ÷ 30 = 6
6 x 7 = 42

Answer:
Barbara would have to pay $42 for 7 amusement park tickets.

   Hope this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

a 2 gallon container of window cleaner costs $11.52. what is the price per cup?
answer question below.
6x¹⁸ divided by 9x⁶ please answer fast thanks!
An artist is designing a website to showcase his 15-inch-wide paintings. The website will include scaled-down images of the paintings called thumbnails. For eas
The reviewer says “there’s definitely a sense of narrative here, a sense of storytelling.” What type of story does this music inspire in your mind? Write three
Tempest graphs a function that has a maximum located at (-4, 2). Which could be her graph?
50 points help me help me help me
The interstate commerce Act (1887) was the first time that the federal government?
The average cost of regular gasoline per gallon in 2014 was $3.34. In 2015 it decreased $0.94 per gallon in 2016 it decreased another $0.27 per gallon. The aver
Can Someone Help me with this Answer (Biology) I Added The Question as a "ScreenShot" You Can Check it out Down Here.