katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. James is approachable arrow ---> James is a good facilitator ---> James is confident ---> Ja
Rashida deposits $2,000 into an account that earns 5% annually. If Rashida does not make any more deposits, after how many years will she have earned exactly $2
The different approaches to programming are also known as programming
Read the statement. I love the way roses smell; therefore, all flowers must smell wonderful. Which logical fallacy is used? hasty generalization red herring ad
What is AB to the nearest meter
What are the similarities between theory and law ?
Mental Math. Simplify the expression -1 3/4 + (-1/4). Use pencil and paper. Describe the steps you use to simplify this expression using mental math. Tell why t
A number is less than 15"
Jamestown nearly failed for all of the following reasons EXCEPT: a. Disease b. The growth of tobacco c. Food shortages d. Hardship of settling virgin land
7+2/c in a word phrase for the algebraic equation