s156086
s156086 s156086
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Nora buys milk and onions at the store. She pays a total of $35.67. She pays a total of $5.91 for the milk. She buys 6 bags of onions that each cost the same amount. How much does each bag of onions cost?

Respuesta :

bwhitley67
bwhitley67 bwhitley67
  • 01-06-2022
44.61 will be the cost of each bag of onions
Answer Link

Otras preguntas

What are two example mnemonics for the word indispensable?
what are the similarities between Ecuador and mexico?
The purpose of osteoid in wound healing
Describe the process of how visible light is produced
after copying the information before you begin the following steps. complete or incomplete?
Find the volume of the cone. when r=6 and h=4 Either enter an exact answer in terms of pi or use 3.14 point and round your final answer to the nearest hundredth
One number is 9 times a first number. A third number is 100 more than the first number. If the sum of the three numbers is 1123​, find the numbers
What happened after British captured Charles town
a car travels 175 km in 3 and half hours. how long will it take the car to travel 100km?​
A binary compound created by reaction of bismuth and an unknown element E contains 52.07% Bi and 47.93% E by mass. If the formula of the compound is Bi2E3, calc