aalti002 aalti002
  • 03-06-2022
  • Mathematics
contestada

Olive has raised $3,428 to buy toothpaste to place in care packages. Each tube costs $2. Abut how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate.

Respuesta :

kalnguye
kalnguye kalnguye
  • 03-06-2022

Answer:

I think the answer is 1,714 tubes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

This Florida town maintains a fully decorated tree year round?
The "philosophy of reform" that shaped this era rose from what two distinct sources?
Express 4x^2-25 as a product of two binomials.
how many tenths are there in 4/5
how to solve 10m-2/5=9 3/5
Can anyone please help with this question
Find the 22nd term of the arithmetic sequence with a1 = -6 and a common difference of d=3
A red blood cell placed in distilled water will swell and burst due
Which of these will likely be included in the text of a research paper when embedding a direct quotation? Author's last name Quotation marks Parenthetical docum
The expression (m-n)-(n-m) is equivalent to a) 2m-2n b) 2m c) -2n d) m-n