andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Provide a full definition of the word poverty
The movement of h+ ions into the stomach (represented above) is accomplished through:
Which of the following best describes how the Articles of Confederation allowed Congress to protect the new nation? Select one: a. The States created individua
What is the Hindu belief in karma?
A student is using a corded drill and feels a slight tingling feeling in her hand when she begins to drill. what could cause this?
The blue line in the yellow line trains just arrive at the station when will the next arrive at the stake not same time
A recursive arithmetic sequence is defined ad f(1)=6, f(n+1)=f(n)+5 for n>1. The first four terms of the sequence are shown in the table. Write an explicit f
Which is bigger 67% or 2/3
Forgiving 4 debts of $3 each; multiplication sentence and product
how to right (8×100,000+(4×1,000)+(6×1)