MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

What was the battle strategy of Athens in the Peloponnesian War
help me with this question plz
an increase in green house effect causes an increase in?
If you plan on operating several applications at any time that amount of RAM should be considered when purchasing a computer True or false please help me
In The Call of the Wild, which dog becomes too weak and has to be killed? A. Sol-Lek B. Dolly C. Dave
A triangle has angles that measure 54, 64 and 62 what kind of triangle is it?
is interquadral range a measure of central tendency
A memo should not be used _____. to discuss major issues to send brief reminders to remind people of important dates
According to your study unit, which of thr following improved human relations skills will allow you to more willingly take on challenging subjects? A. Flexibi
Can you formulate a theory about poetry interpretation? A.Poetry is open to more than one interpretation. B.Poetry is open to only one interpretation. C.Poetry