meg6623
meg6623 meg6623
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

Greg bought four notebooks for $6.40. what is the price in dollars of one notebook?

Respuesta :

Gidwn Gidwn
  • 04-02-2017
Simply divide 6.4 by 4. You get $1.6 as the price of one notebook. 
Answer Link
none11
none11 none11
  • 04-02-2017
do 640 divided by four
Answer Link

Otras preguntas

In ΔXYZ, the measure of ∠Z=90°, the measure of ∠X=65°, and ZX = 4.8 feet. Find the length of YZ to the nearest tenth of a foot.
What is the value of x
What is one way to revise from word choice?
please help! i’m stuck
What is a genotype? -an organism’s appearance as a result of its genes -the collection of dominant genes in an organism -the ratio of dominant to recessive gene
how would you solve 3x + y = -14 -2x + y = 9 while showing all of the work
How are Walton’s and Frankensteins stories different
Select all of the items that are true about a sample of water vapor at 101°C as it cools. Its temperature will fall continuously until it condensed into a liqui
Mr. Stanley bought a car that was marked down 18%. Write an expression for the price, p *Hint: Subtract the percentage from 100 and write it as a decimal*
For what values of k the relation R:{(k2 , 5), (3k, 6)} is not a function?