SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is not a diagnostic suffix? a. -rrhage b. -genic c. -lysis d. -penia
Which of the following words is derived from an Ancient Greek epic ?
This is the more better picture
What is 58 1/8 divided by 6 2/3?
Kathryn draws three pairs of intersecting lines. In each figure, she measures a pair of angles. What is a reasonable conjecture for Kathryn to make by recognizi
what is an accurate description of the relationship of rocks and minerals
why are there no perfect squares between 144 and 169?
Which is least likely to occur after an experiment is conducted to test a hypothesis? a.the data is analyzed to see if it supports or refutes the hypothesis. b.
one hundred years later the negro remains bondage o the color of their skin. This is an example of______? please help need right away!!!!!!!!!!!!
What is the partial product of 4.6 x 3.5