ExanderC403398 ExanderC403398
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If your car gets 32 miles per gallon, how much does it cost you to drive 30 miles when gasoline costs $2.55 per gallon?

Respuesta :

HennaM736894 HennaM736894
  • 03-11-2022

32 miles ---------> 1 gallon

30 miles--------------> xgallons

Solving for x:

32/30 = 1/x

x = 30/32 = 0.9375 gallons

1 gallon ------>$2.55

0.9375 gallons----->$y

1/0.9375 = 2.55/y

Solving for y:

y = 2.55*0.9375 = $2.390625

It will cost $2.390625

Answer Link

Otras preguntas

what porcedure is used by anesthesiologist for treatmenyo of postdural puncture headache?
Explain this quote by Dally: "...you get tough like me and you don't get hurt. You look out for yourself and nothin' can touch you." How is this ironic? Do you
after an earthquake, additional adjustments can occur along the fault. these adjustments can cause damaging viberations called
which one of the following laws could not be used to produce the combined gas law? a. boyle's law b. charles' law c. watson's law d. gay-lussac's law
Inventing a new soft drink - what would be the input - the conversion, and the output?
sí, yo _____ helado a mi primo hoy.a.dasb.doyc.dan
the attendance for the first game of the football season was 93584.the attendance for the second game was 104227.how many more people attended the second game t
which expression is equivalent to 2x x2 3x 5x2 - 10x?
tina needs batteries. aa batteries cost $3 per pack. d batteries cost $4 per pacl. if she has $26 to spend and buys 3 times as many packs of aa batteries as d b
is 11.5 rational or irrational