EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Beverley is buying hot dogs and hot dog buns for a picnic. She wants to buy one got dog for each bun with none left over. The hot dogs come packed 12 in a packa
a man used $3 to pay for 16 postage stamps. x of them are 15 cents each and the rest are 20 cents each. a) Write down an equation in terms of x and find the val
plz help me out somebody
Becker’s labeling theory best fits which sociological paradigm? Question 4 options: Structural functionalism social conflict symbolic interactionism pos
Which of the following was one of Adams' initiatives while president? A) destroying the Bank of the United States B) protecting the land of Native America
There are many risk factors for alcoholism. Which of the following is not one of them? OA) weight OB) genetics OC) social environment OD) risk-taking personalit
how do you graph y>3x-4
A researcher conducted a study investigating the effect of computer screen time on a person’s amount of REM sleep. The researcher randomly assigned 100 people i
Find the range of 4/3-t​
Help with steps pls!!!