briannaramos1005 briannaramos1005
  • 01-01-2023
  • Mathematics
contestada


2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone
bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?

Respuesta :

mirzaujerry4166 mirzaujerry4166
  • 01-01-2023

Answer:

= (9×10.35$)÷5

= $18.63

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-01-2023

Answer:

9 bags would cost 18.63

Step-by-step explanation:

To determine the cost for 9 bags of oranges, we can use proportions to solve

10.35               x

------------   = -------------

5 bags          9 bags

Using cross products

10.35 * 9 = 10 * 5

93.15=5x

Divide each side by 5

93.15/5 = x

18.63 =x

9 bags would cost 18.63

Answer Link

Otras preguntas

what are various types of three dimensional art
round to the place value of the 5 in 562,408
8+0=8 what property is that??
Why do the countries belonging to OPEC not want to produce too much oil at one time?
Which process most likely breaks down marble or limestone statues? A. chemical weathering by acid rain B. chemical weathering by oxidation C. mechanic
Suppose that y varies inversely with x. Write an equation for the inverse variation. y = 2 when x = 3 a. x=y/1 b. y=x/6 c. y=6/x d. y=x
what is the relationship between the 6s in the number 660,472
Which three major rivers flow through the land claimed by france
Which expressions have a value of –23? Choose all answers that are correct. a. 11 – 34 b. –9 – (–14) c. 25 – 2 d. –11 – 12
why do you think the French people welcomed Napoleon back so eagerly?