lolziekween
lolziekween lolziekween
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

Sally Snacks is selling snack bags for $2.99 per bag. They sell pallets with 50 bags for $97.88. How much will Ali spend if she buys 12 pallets of snacks? How many bags did she buy?

Respuesta :

schiou
schiou schiou
  • 05-03-2017
12 pallets of snacks costs ali $1174.56 (12*97.88). since there are 50 bags per pallet, ali buys a total of 600 bags (50*12).
Answer Link

Otras preguntas

what is the capital of Saudi Arabia?
The valence electrons of a germanium atom in the ground state are located in the (1) first shell (3) third shell (2) second shell (4) fourth shell
Domestically, President Nixon was most concerned with increasing civil rights strengthening federal power restoring law and order aiding military power
When does the next space shuttle launch?
12 bags of plaster do 54m squared, how many bags are needed for 36m squared
Solve by using the perfect squares method. x2 + 16x + 64= 0 a. –8 b. –16 c. 8 d. 16
how did the constitution address the issue of citizenship?
round off 863 to one significant figure?
What is the chemical formula for copper(II) hydroxide? (1) CuOH (3) Cu2(OH) (2) CuOH2 (4) Cu(OH)2
Which compounds are classified as electrolytes?(1) alcohols (2) alkynes (3) organic acids (4) saturated hydrocarbons