piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Meiosis is responsible for which stage in the alternation of generations? A. Gametophyte to sperm B. Egg to zygote C. Sporophyte to spore D. Zygote to mature s
Need help in history
True or False: To convert 50 hectares to acres, divide 50 by 4.05 × 10-1
El verbo esperar es _____. to wait to teach
Could a single lane road have a median? Please help me.
Which statement best describes the effect Islamic caliphates had on Europe during the Middle Ages? Select one: a. Alliances with Islamic empires led to border d
Sarah buys 2 gallons of milk. There are approximately 3.875 liters in a gallon. How many milliliters of milk did Sarah buy?
Can you explain the distributive property to me please
Simplify the expression
Which equation in point-slope form contains the points (8, 10) and (–4, 2)?