imgrinden77 imgrinden77
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The table shows the pricing for four different brands of cat food. Brand Cost A $0.88 for 4 oz B $1.05 for 5 oz C $1.60 for 8 oz D $2.28 for 12 oz Which brand costs the least per ounce? A B C D

Respuesta :

samares181
samares181 samares181
  • 26-01-2022

Answer:

d $2.28 for 12 oz

Step-by-step explanation:

I took the quiz

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression when b=4 and x-4. -7b+x
please answer a b and c! I really need help tysm
the delegates to the consistitutional convention endorsed a compromise allowing states to include in their population counts all
What is the issue Twain is satirizing?
(c) Identify the forces acting on your hand. (Select all that apply.) book on hand hand on book floor on hand earth on hand'
Describe a situation in which work is done on an object.
list three statements for transverse waves​
Find the equation of the linear function represented by the table below in slope-intercept form. x y 1 -2 2 -6 3 -10 4 -14
In a recursive function, the ____ case determines whether to stop or to continue with another recursive step. a. exception c. base b. exit d. selection.
[(1/15−2/5)⋅(−3/4)³]÷(−9)