SerranoSkates83 SerranoSkates83
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2017
First year to find how much one pencil cost cost then multiply A number
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
8 pencil: $1.36
? pencil:$0.51, so 0.51×8÷1.36. As a result, you could buy 3 pencils with $0.51. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

In the 1860s, most factories were located in the
make k the subject for 3t = 7k/13 - 17 and 7k = 4k/3t - 11t
Which of the following provisions was part of the first draft of the Articles of Confederation submitted to the Second Continental Congress? A. Limited and res
Which of the following is true of the Antarctic Treaty System? A. It allows limited weapons testing of the continent. B. Members came from the Antarctic Ag
Which process occurs during the light-dependent reactions in photosynthesis? Water molecules are split. Carbon fixation occurs. 3-PGA is reduced. RuBP is regene
5. When an adverb modifies a verb with a helping verb, the adverb should generally be placed a. at the beginning of the sentence. b. before the helping verb. c.
What is Ramadan, and what do Muslims do to show that it is important?
An adverb clause is introduced by a _____.
Which of the following should you ask yourself when analyzing word choice?1:Are some available details omitted, and if so, why?2:Does the way in which the autho
Why does edwards claim that nonbelievers arr akin to spiders in "sinners in the hands of an angry God"