hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

solve in one variable 2/3x + 5 = 3/2x
What model for evaluating and selecting judges is being used if a judicial nominee’s educational credentials and prior judicial experience are considered?
the product of twice a number and 7
The legs of a right triangle are 10 cm and 24 cm. What is the length of the hypotenuse?
In the population growth model, what happens to the population size when the birth rate is much larger than the death rate
seawater contains approximately 3.5% NaCl by mass and has a density of 1.02g/mL. What volume of seawater conatains 1.0g of sodium
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!! Which of the following shows the length of the third side, in inches, of the triangle below?
Which of the following pairs does not share the same empirical formula? CH2O and C3H6O3 PbCl2 and PbCl4 NO2 and N2O4 C3H12 and CH4
How many valence electrons are in Tc
A bacteria population triples in number each day. if there are 2, 551,500 bacteria on the seventh day, how many bacteria were present on the first day?