alexusazbell alexusazbell
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

If 3 pomegranates and 2 kumquats cost $13, and 2 pomegranates and 4 kumquats cost $10, what is the price of one kumquat in dollars?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2017
3p + 2k = 13
2p + 4k = 10

multiply 1st equation by (2)

6p + 4k = 26
2p + 4k = 10
----------------subtract
4p = 16
p = 4

3p + 2k = 13
3(4) + 2k = 13
2k = 13 - 12
2k = 1
  k = 1/2
  k = 0.5

answer:
price of one kumquat in dollars = $.50 or 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

Rona mixes 2 pounds of meat with some chopped vegetables to make a mixture. She divides the mixture into 4 equal portions. Each portion weighs 3 pounds. Which e
Brian is interested in plants. He notices that most plants always grow in an upward direction, which is against gravity. He conducts an experiment to check whet
please help!! will give brainliest A sound wave is modeled with the equation
Why is it important that alveoli are only one cell layer thick?
Which laws or rules prevent or reduce injury by preventing crashes? A. Motorcycle helmet laws B. Child seat laws C. Impaired-driving laws D. Seat b
During the 1920s republicans supported policies that
If practiced strictly, which is the only method 100% effective at preventing pregnancy? (a) hormonal birth control (b) condom (c) withdrawal method (d) abstin
Places where alcoholic beverages were illegally sold during the prohibition era were called
Every store like this one is having a sale. Which is the preposition?
Why is it important that alveoli are only one cell layer thick?