leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

Does anyone know this one?
1) The French and Indian War was a smaller war that was a part of what larger European war? 2) What was the first direct tax placed on the colonies by the Brit
How would you take a difficult subject matter - such as poaching, deforestation, or climate change and communicate it in a kid-friendly way
What person was influential and trying to ease race relations in America during the early part of the twentieth century
Read the chart from "Career Planning for High Schoolers." Which conclusion is best supported by the information in this chart? Majors in social sciences le
Solve 2^x=32 and rewrite this equation in a logarithmic form
Before the Punic wars, how did the early Romans take over Italy?
2 y= 3 2 ​ x−2 y = − 1 3 x + 1 y=− 3 1 ​ x+1
What is the length of an with endpoints a 3,2 and b 8,14
An equation of the line tangent to y=x^3+3x^2+2 at its point of inflection is