jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

10.4% of what number is 13
A plumber charges $50 to come to a house and $20 an hour for work time. If h represents the number of hours worked, which expression gives the total amount the
An object moving in a circle at a constant speed is accelerating. Why? A. because it is going faster B. because it has constant velocity C. because its directio
Which was a major cause of environmental pollution in American cities during the late 1800s? A.dust storms blowing in from the great plains B.wastewater dischar
What is 32.60 rounded to the nearest tenth
Which statement about novels is true? A.They use dramatic elements to depict the flaws of human nature in a succinct, poignant way. B.They use poetic techniques
Which practice was common among modernist poets?
Which place is home of the first known written code of law? a. Egypt b. Mesopotamia c. Both d. Neither
Hook was the first to discover cells in a cork. true or false?
Integers are _____ rational numbers A. always B. somtimes C. never