njpbrp11
njpbrp11 njpbrp11
  • 01-09-2017
  • Mathematics
contestada

six oranges cost $ five dollors how much does one orange cost

Respuesta :

deluxemanun deluxemanun
  • 01-09-2017
0.89 cents per orange. $5.34/6 = 0.89 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What are the key points of Cell Theory?
Can someone please help me
In which of the following states is the growing season the longest 1) Montana 2) Pennsylvania 3) Hawaii
The person who has the job of maintaining order in the house is the
HELP ME ASAP! thank you guys will give brainliest (or whatever)
What was causing economic booms in the north and south
How were the ancient Egyptians’ advancements in the fields of astronomy and mathematics helpful to farmers?
A bucket holds c liters of water, but a jar holds d liters more. How much water do they hold together?
Tommy is taking inventory in a warehouse. He’s counting tennis shoes. There are 43 pairs of women’s tennis shoes and 39 pairs of men’s tennis shoes. How many pa
♡ A scientist recorded the growth of a plant over time. He used the data to make the graph below. Which equation represents the situation? A. y = 1.5x − 2 B.