starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

The dairy cows on Mr. Aaron's farm eat 9,315 pounds of grain in 3 months.How many pounds of grain will the cows eat in one month.
if the cutting stream is to fast what happens
Is this statement true or false? Northerners refused to allow blacks to join the Union army at the start of the war because they believed they could not fight.
Select ALL of the sentences that use a semi-colon correctly to join two sentences together. 1.My sister usually steals my legos every night while I'm sleeping;
how do public goods limit a free market economy​
I need help please thank you
Amira pulls a 3 pound wagon 4 feet. How much work has she done? 3 ft-lbs. 4 ft-lbs. 7 ft-lbs. 12 ft-lbs.
simple[tex] \frac{x {}^{2} + 12x + 36}{x {}^{2} + 4x - 12 }[/tex]​
Which of the following statements supports the one gene-one enzyme hypothesis?A) A mutation in a single gene can result in a defective protein.B) Alkaptonuria r
how did the "new media" affect American life?