kinley9212 kinley9212
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

$30 for 100 flyers or $65 for 250

Respuesta :

EmmaKing1999 EmmaKing1999
  • 11-04-2024

Answer:

100 flyers for $30.

Step-by-step explanation:

You want to buy they one with the less price for a unit.

1) 250 divided by 65 is 3.85.

2) 100 divided by 30 is 3.33.

2 has the least unit price so you would by that.

Answer Link

Otras preguntas

as you move lower levels of classification, what do organisms have?
how to show the number 38 in three different ways
explain how comparison tangent of 45 and 738 is different from comparing 645 and 649 and how to draw that
Copy the following number line, and mark each number on your number line. I've never been good with number lines!
What causes the veins to bulge in the hands and arms??
Totalitarian government is a form of unlimited government where an individual is given complete power over the people.______ is an example of a leaderthat had t
How many miles around is the earth??
1. Which of the following is NOT a true statement about disciplinary sanctions and transcripts? Suspensions and expulsions are the only disciplinary sanctions t
Select the main characteristics of a ballad . action is swift centered around one scene five lines of poetry clever and funny couplet told in simple
In the problem 2 4/5 times 6 1/4, round each number to the nearest whole number then multiply