diyahfloyd1 diyahfloyd1
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96 . How much does it cost per pound ?

Respuesta :

kaylajay kaylajay
  • 02-10-2017
1.96 divided by 4 is 48.5 cents round it to get 49 cents
so 49 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which played the most significant role in the development of agriculture by Neolithic people? A bronze tools B Long Distance Trade C The domestication of animal
in order for Drix to stay in Frank's body, he"ll need a lawyer. where does Ozzie suggest he go to get one? in, "the biology of osmosis jones"
what is 33:60 as a decimal
Which is a good comparison of the estimated sum and the actual sum of 7 7/8 and 2 11/12?
Mark the consequence if it is intentional. A. Europeans take corn to Africa. Corn becomes an important crop there. B. Some sailors and conquistadors have smallp
The DNA sequence TTG is changed to TCG and produces a new protein. Which type of mutation is this? a) missense b) nonsense c) silent d) frameshift
How does the choice of a narrator affect the plot of a narrative? a) The choice of a narrator affects whether or not the conflict is resolved. b) The narrator's
Who thought the Turks should dress like westerners, adopt the Latin alphabet, attend state-run schools, and use the Gregorian calendar? (Points : 3) Hasan al-Ba
Which Asian country defeated Russia in war and gained control of Manchuria and Korea? A. Indochina B. Thailand C. Japan D. Taiwan
14. In modern India, the "Garden City" of _________ is known as India's "Silicon Valley." A. Kolkata B. New Delhi C. Bengaluru D. Mumbai