dimpleeswei dimpleeswei
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Quentin pays $178 every 4 months for his guitar lessons. At this rate , how much will Quentin pay for 3 years of guitar lessons ?

Respuesta :

salvificmc
salvificmc salvificmc
  • 02-10-2017
$1602 would be the amount paid for 3 years of lessons.
Answer Link
missdivavia missdivavia
  • 02-10-2017
178 times 3 = 534 for each year. Which means 534+534+534= 1602 for 3 years. 
Answer Link

Otras preguntas

Doubling the sum of Steve's and Sophie's ages gives 38. If Sophie is 10 years old, how old is Steve? a. 4 b. 28 c. 14 d. 9
A store has a sale on books. The price is $17.55 for one book, $16.70 each for 2 books, $15.85 each for 3 books, and $15 each for 4 books. If this pattern conti
a box of 10 markers weighs 105 grams. if the empty box weights 15 grams, how much does each marker weigh?
A bag contains 9 purple marbles,2 blue marbles, and 4 pink marbles. The probability of randomly drawing a blue marble is 2/15.What is the probability of not dra
17=5k-2 what Is (k) help me please
A package of 5 pairs of gloves costs $29.45. What is the unit price of a pair of gloves? is it $5.89per pair?
When World War I was beginning in Europe, the United States was trading profitably with?
The _______ in plants is directly responsible for absorbing light energy. a. stroma b. thylakoid c. grana d. chlorophyll
how do you answer $9 ; 10%
what is the value of the 4 in 6.54