ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

The volume of water remaining in a hot tub when it is being drained satisfies the differential equation dV/dt = −3(V)^1/2 , where V is the number of cubic fe
If a can of baking spray cost 1.49 and the spray contains 5 ounces. How much would you pay for 1 ounce?
Find all solutions in the region [0,2pi) for the equation cos^2(2x)-sin^2(2x)=0
Which of these events most confirms Margaret Frink's bias about American Indians? A. When the Frinks were followed by Indians B. When the Indians offe
What is 43 x 1 BROs>>>
what substances make up water
What function would you use to find the mean in Microsoft excel document
the set department has a 5 foot board.They cut 2 segments that are 1 and 1 half foot each.How much of the board is left?
what is a temperature where the vapor pressure of a liquid equals the atmospheric pressure.
Round each number to the nearest tenth. what is the best estimate for the difference of 264.72 128.49? a.137 b.136.3 c.136.2 d.130