maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

Mary walks the 3 day breast cancer walk. They break the 62 miles evenly for each day. How 4 many miles does she walk in one day?
what is the equation for 24 is equal to 25% of a number n.
what are the tests performed in alcoholic patients before oral surgery
If you had servants for a whole day, what tasks would you ask them to do for you? Describe why.
Paco: ¿Cuánto dinero ahorras cada mes? Marta: Cada mes yo _________ 15.000 pesos. A. ahorró B. ahorra C. ahorro D. ahorraron
una mulita está atada a un aranjo la mulita aburrida ha dado vueltas y vueltas alrededor del árbol manteniendo estirada la cuerda sin que ésta Se enrolle si la
The defining trait of hominins is
Select two fractions equivalent to 1/3. a.3/3 b.2/6. c.3/12 d.7/12
solve the following equations for x x(14-x) = 33
Sue deposited $1,850 in a savings account. How much would she earn in three years if the bank paid 6.75% simple interest? I would love an explanation if possibl