kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Choose the answer that best describes what kind of substance shampoo is. heterogeneous mixture or homogeneous mixture
During the early years of world war 1 which of the following did the Germans use to great advantage
use the equation 2C4H10 +13O2-->8CO2+10H2O to find how many moles of oxygen would react with .425 mol C4H10
which of the following was a significant challenge in building the panama canal
In one type of asexual reproduction, an unfertilized egg undergoes a division similar to mitosis, producing two daughter cells genetically identical to the moth
By the time the embryo is _______ weeks old, all the main internal organs have formed, along with major external body structures. A. two B. four C. s
Furman v. Georgia established a death penalty ban and Gregg v. Georgia reversed the ban. True False
"Surely no sane member of the human race could discover victory in such desolation." —President Dwight Eisenhower. What was President Eisenhower referring to w
Which best describes the US economy in 1998 during President Clinton’s second term?
Find the center, vertices, and foci of the ellipse with equation 5x2 + 9y2 = 45.