SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

Find the surface area of the cylinder. Use 3.14 for pi. Do not round the answer. 10ft x 5ft
A flower shop acquired 80 new customers last year. Costs in the marketing and sales areas were the following: Marketing Costs = $1,200 Sales Costs = $9,000 Sala
A park administrator wants to estimate the proportion of visitors who bring a dog with them to the park. She surveys the first 50 people entering the park one
Cindy is baking a 2-layer cake. The top layer has a diameter of 8 inches and the bottom layer has a diameter of 10 inches. What is the difference in area betwee
In recent years, Finland has gained a great deal of attention for its very successful educational system. Which statement about Finland's educational reform is
A rectangle that measures 7 feet by 5 feet. Determine the perimeter of the rectangle. __feet
Justin, Cam, and Ben are playing a board game where exactly one player will win. Ben estimates that Justin has a 20%, percent chance of winning each game and th
Adele made bookmarks and name tags for her friends. The number of bookmarks she made is 4 times as many as the number of name tags she made. If she made 8 name
help me. help me please
help give brainliest All of the following Asian countries are democratic republics except __________. A. India B. Pakistan C. Burma (Myanmar) D. Bangladesh Ple