herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

What makes the carbon cycle so important? What step in the carbon cycle makes carbon readily available for plants?
What is the iron (III) ion concentration in 0.4309 M iron (III) sulfate solution? Select one: a. 2.780 M b. 0.4309 M c. 0.8619 M d. 1.293 M
Can someone answer these questions?
date of battle of Yorktown
WHOEVER CAN ANSWER THESE WILL BE MARKED BRAINLIEST!!!!!!It's the belief that each American has the freedom to pursue a better life — a nice house, a car or two,
A construction crew has just finished building a road. The road is 8 2/5 kilometers long. If the crew worked for 6 days, how many kilometers of road did they bu
Which shows the phrase the sum of a number and 8 is a variable expression? n + 8 n - 8 8n + 8 8n
Why 2 elements possess similar chemical properties
What did Phillis Wheatley and Mercy Otis Warren have in common? Both fought for African American rights. Both fought to secure women's rights. Both wrote po
HELP ME WITH THIS PLS PLS PLS