alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

FP! what is 50 + 20
How much heat (kJ) is absorbed from water in order for 5.50 moles NH4NO3 to dissolve in water?
Select the correct answer.What storyboarding technique uses a combination of two techniques, and which techniques does it combine?A.hierarchical; wheel and line
Which sentence from the article BEST helps you understand that the president has help leading the country? A They created the executive branch with a system of
Convert -40° into radians
Which of the following would have the most difficult time holding onto heat? A.aluminum B.carbon C.mercury D.zinc
Anyone pls? will mark brainly need asap
In a school, lessons are 55 minutes long. a) A maths lesson starts at 10:15am. What time does it end? b) A science lesson ends at 2:30pm. What time does it star
What is the answer there is time
Sin^4x+2cos^2x-cos^4=1