winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

Help please: Rewrite the problem in terms of some using the double-angle formula.
10. Enlightenment thinkers questioned...? A. The need for social classes. B. Traditional authority. C. The role of sports in society. D. Whether a tax system w
Gio has a balance of $3,230 on his credit card that has a Apr of 22%. He pays the current of $105.. if gio wants to pay off his balance in 24 months, determine
Determine the number of real number solutions for the equation 2^2-2x+6=0​
Dora uses a 0.35 meter length of ribbon for each bracelet she makes. She makes 4 bracelets. Dora makes an additional 3 bracelets. how much ribbon does Dora need
Complete the equation for this model.
Mother looked very distant, and was silent a long time. At last she said, “Of course not, darling.” She sounded displeased. Answer choices for the above questio
Who is most likely to develop eating disorders? Question 7 options: -Teachers -Soldiers -Athletes
For fifty points Consider the events that led up to the Tulsa Race Riots. Explain how a situation can become explosive. What specific elements made the situati
which statement best summarizie the principle of fanul succession