PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

expand the expression -7(k - 3)
PLEASE HELPPPP ! 16^x=64^x+4
How many molecules are in 50 grams of CO2?
determine the number of cobalt atoms in a 117.86 g sample of cobalt
Suppose x has a distribution with a mean of 80 and a standard deviation of 3. Random samples of size n = 36 are drawn. (a) Describe the x distribution and compu
The main factor that flows throughout the flow chart between households and firms is? Land Labor Products Capital
How did the South react to their victory at the Battle of Fort Sumter? How did people in the North react?
Which of the following is not an example of adaptation? A) A plant population that is very drought-resistant due to the action of natural selection B) The proce
At 40 C H2O2(aq) will decompose according to the following reaction: 2H2O2 (aq) -----> 2H2O (l) + O2 (g) The following data were collected for the concentr
Mitosis and meiosis are different in A. whether or not sister chromatids are separated B. the number of cells produced C. the replication of genetic material