johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What's the simplified form of 2x + 3 - x + 5? a. 3x + 8 b. x - 8 c. x - 2 d. x + 8
Children generally describe females in action-related terms, and males in appearance-related terms. a. True b. False
Juan rides his bike with a constant speed of 20 km/h. How long will he take to travel a distance of 30 kilometers?
aldehydes are the product of oxidation of:
what can you do to imoprove your flexibility
Which type of essay appeals to the five senses? persuasive expository descriptive comparison and contrast
-Describe the difference between one whole and one tenth. You may even draw a model to show the difference. - Carter says that 0.8 is the he same as 8/100. Desc
Deciding how to spend tax money is one of the main functions of
compare and contrast the nutritional needs of infants and adults
Add. 6 1/3 + 4 ¾ + 3 7/12 =