Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

two forms of solid carbon diamond and graphite different in their physical properties due to the differences in their
E = mv^2 Work out the value of E when m = 3 and v = 10
what is 8-4/5f>-14-2f
How do I graph f(x)= -cos(x-pi)?
what is the time interval between the release of the ball and the time it reaches its maximum hieght? the acceleration gravity is 9.81m/s^2 and the maximum heig
How do u do this problem: W/6+5/8=-1 3/8 I got this answer: -1 53/64
Describe the differences between a prokaryotic and a eukaryotic cell, and identify their parts.
How do you calculate the initial speed given time and displacement? The question is: The longest kick in CFL history was 83.2m. If the ball remained in the air
On a summer afternoon, the sand on the beach can get very hot. When you step on the sand in bare feet, you can burn yourself. Which of the following sentences b
How do I write 4.76325 as a fraction?