Mckena Mckena
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

When buying bottles of Apple juice Ava spent $1.56 On a 12 -ounce bottle and $0.9 on a 6-ounce bottle. Use unit rates to determine if each pair of rates is equivalent

Respuesta :

ang135
ang135 ang135
  • 04-02-2018
Ok so you divide them and then make sure that 1 is the denominator and the numerator can be anything else
Answer Link

Otras preguntas

Every month, Jim makes $49 less than his best friend Keenan. Let m represent the amount of money that Jim makes every month and let d represent the amount of mo
What is the consistent temperature the freezer should be set to? 32 - 0 Degrees 36 - 0 Degrees 28 - 5 Degrees 35 - 0 Degrees
Use a diagram to show that (3x+1)(x+2) is equivalent to 3x2+7x+2.
What happen After Jesus suffered? What is this suffering? (Think back to the gospel (see Luke 22:47 - 23:49)).
Which is correct for possessive noun: this months' or this month's
hello, I need help with this question
5) According to the histogram, how many shipments were received that had at most 30 bulbs broken? A) 4 B) 5 C) 9 D) 13
What is the simplest form of 2(3x-2y) + 3(x-3y)
You spent $24 more than Pam. If you spent $82, how much money did Pam spend?Write and solve an equation.
dose anyone know how to do this?