dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

hi folllow me at talfishmanfanpage09
70 POINTS!!!! This is my fourth time asking, PLEASE HElP!!! What is the domain of the following points?(The following points are on the image below) A {-7, 3, 7
How are you feeling today
Solve the equation. 1 1 ²x+3-2x = 4+²x+5 4 If necessary: Combine Terms Apply properties: Add Multiply To start over: Subtract Reset Divide​
[tex]\sqrt{x} 180[/tex]
How did the terrain of Bunker Hill assist the Patriots in their battle against Britain?
why did el patron save matt’s brain in the first place
Which of these would be least important to include in a summary of this article? A. Rodrigo learned to play piano in Temecula, California. B. Rodrigo's emotiona
Why is Britney Spears insane? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
What is a tree? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.