jeanined72
jeanined72 jeanined72
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

Lionel is planning a one-day outing

Lionel is planning a oneday outing class=

Respuesta :

zhaotianyu369 zhaotianyu369
  • 01-03-2018
The answer is C. If we want to go on x rides, we need to pay 40+5x dollars at Thrill Park, and 60+3x dollars at Splash Park. The average money needed for each ride is (40+5x)/x at Thrill Park, (60+3x)/x at Splash Park. Therefore, the system of equations is y=(40+5x)/x, and y=(60+3x)/x.
Answer Link

Otras preguntas

i need help with these problems 50 points!!!
17 – 6 × 10 ÷ 2 + 12
What year did the Mexican lose control of the Louisiana purchase
The characters in Shaw's Pygmalion represent A. the polar roles of good and evil. B. different social classes in London. C. viewpoints of various literary mo
simply the variable expression below as much as possible. 7x + (5.6) z
A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag
What is the author’s opinion of the Roman people? Romans are the most respected, praised, and magnificent people on Earth. Romans are rarely viewed by the rest
42 is what % of 90 as a percent
Why was the American Revolution not accepted???? Give me two reasons why plzzz I will give 100 points
what is a supporting detail