idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following syllables could be added to the root word "view" to mean look at something before beginning?
Question 15 (0 points) Find the length of XY. Х Y in. 1 2
please answer as soon as possible. xo ❤️
Which XP practice prescribes that "the code [always be] written by two programmers at one machine"?.
How MDMA affects the synapses in the brain
Write an algebraic expression to represent each verbal expression. 5 times the sum of a number and 1
How did most Roman plebeians make a living?
What type of program can you use to enter your java program?a) compiler.b) editor.c) spreadsheet.d) database.
2 (x − 3) = 5x − 3 (x + 2)
Which statement best describes how physical features contributed to Mesopotamian settlements