Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

there is approximately 4.5 million births in a country each year. Find the birth rate of births per minute.
Use the figure from the example to find the length GH. Assume △DEF ≅ △GHJ.
How was campaigning for the president in the 1800s different than it is today
No hay mejor manera de conocer una ciudad que caminarla, perderse y dejarse llevar. Guardar el mapa, seguir el instinto y caminar tras lo que nos llame la aten
Why would a designer choose to use an isometric sketch rather than a perspective sketch to share their idea with a design team member?
A hard drive that is running slowly may not have been a0properly.
Oceanic crust __________. cools as it moves away from ridges thickens away from ridges increases in age towards ridges plunges into the mantle as it approac
what is the slope of a line perpendicular to the line whose equation is 4x-2y =12
Reasons why human cloning should not be acceptable..
How did Adams's relationship with Congress affect his presidency?